Bierzmowanie
Bierzmowanie
Jezus przed swym publicznym wystąpieniem został „namaszczony” Duchem
Świętym. Podobnie Kościół Chrystusowy, zrodzony na krzyżu, otrzymał w
dniu Zesłania Ducha Świętego „Moc z wysokości”. Każdy ochrzczony, gdy
dorasta, otrzymuje w sakramencie bierzmowania siedem darów Ducha
Świętego (mądrość, rozum, rada, męstwo, umiejętność, pobożność, bojaźń
boża). W sakramencie bierzmowania chrześcijanin zostaje powołany do
odpowiedzialności za Kościół i za innych ludzi. Jest powołany do
apostolstwa i odważnego wyznawania Chrystusa swoim życiem. Dlatego też
bierzmowanie nazywane jest sakramentem dojrzałości chrześcijański.
Sakrament bierzmowania udzielany jest zazwyczaj przez biskupa, który
może delegować dowolnego prezbitera.
Krok po kroku:
- Krok 1
Katecheza szkolna stanowi pierwsze przygotowanie do sakramentu. Wstępną decyzję o dopuszczeniu do przygotowania podejmuje katecheta, który na co dzień pracuje z młodzieżą.
- Krok 2
Katecheza parafialna stanowi najważniejszy etap przygotowania. Obejmuje celebracje liturgiczne, udział w nabożeństwach pierwszopiątkowych połączonych z sakramentem pokuty, spotkania formacyjne.
- Krok 3
Bardzo ważnym składnikiem jest aktywne życie sakramentalne.Byłoby dobrze podjąć postanowienie o regularnej spowiedzi i częstym uczestnictwie we Mszy i Komunii Świętej.
- Krok 4
Zakończenie procesu przygotowania powinno być zwieńczone egzaminem, podczas którego kandydaci potwierdzają odpowiedni stopień znajomości prawd wiary.
- Krok 5
Kandydaci winni zadbać o wybór odpowiednich świadków. Zaleca się, by świadkiem był/a ktoś z r-ców chrzestnych, ewentualnie dorosłe rodzeństwo, a więc te osoby, które uczestniczyły w przekazywaniu wiary. Niestety, wg postanowień KPK (kan. 892 i 893, oraz postanowienia Episkopatu Polski) świadkami bierzmowania nie mogą być rodzice bierzmowanego/nej.
Potrzebne dokumenty:
- Metryka chrztu
Sakrament bierzmowania może przyjąć tylko osoba ochrzczona. Fakt chrztu zapisany jest w księgach metrykalnych parafii, w której został on dokonany. Dlatego też osoba, która chce przyjąć bierzmowanie, powinna pobrać z parafii, w której została ochrzczona, świadectwo chrztu (metrykę) i dostarczyć ją do proboszcza parafii, w której odbędzie się bierzmowanie. Jeśli bierzmowanie będzie udzielane w parafii chrztu, pobieranie metryki nie jest konieczne.
- Prośba o udzielenie sakramentu
Zgodnie z obowiązującą w diecezji płockiej instrukcją ks. bp. Romana Marcinkowskiego, dotyczącą przygotowania do bierzmowania, kandydaci powinni osobiście napisać prośbę o udzielenie tego sakramentu. Należy w niej napisać o motywach przystąpienia do bierzmowania oraz uzasadnienie wyboru patrona.
- Zaświadczenie o przygotowaniu
Do bierzmowania może przystąpić jedynie osoba odpowiednio do tego przygotowana. O formie przygotowania oraz sposobie jego sprawdzenia decyduje proboszcz. Chcąc przyjąć bierzmowanie poza własną parafią, należy okazać zaświadczenie od swojego proboszcza, potwierdzający fakt właściwego przygotowania.
- Dokument informacyjny
Przed przystąpieniem do sakramentu kandydaci otrzymują specjalny dokument (potocznie nazywany „kartką do bierzmowania”), na którym znajdują się m.in. dane personalne, data i numer aktu chrztu oraz informacje dotyczące bierzmowania. Dla szafarza sakramentu jest to znak, że dana osoba przeszła przygotowanie i może przyjąć sakrament. Dokument ten należy zwrócić duszpasterzowi tuż przed przyjęciem sakramentu.