Chrzest - Parafiaruze.pl

Chrzest

Jezus powiedział do Apostołów: "Idźcie wiec i nauczajcie wszystkie  narody, udzielając im chrztu w imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego” (Mt  28, 19). Przez chrzest człowiek rodzi się do życia Bożego. Chrzest jest  Paschą, czyli przejściem ze stanu śmierci grzechu do życia w łasce,  z niewoli szatana do wolności dzieci Bożych. Chrzest włącza do wspólnoty  Kościoła - Ciała Mistycznego Chrystusa - obdarza nadzieją i miłością  i otwiera drogę do nieba. Zewnętrznym znakiem chrztu jest polanie wodą  głowy przyjmującego sakrament i wymówienie słów: „Ja ciebie chrzczę  w imię Ojca i Syna i Ducha Świętego”. Właściwym miejscem udzielania  chrztu jest Kościół parafialny, a właściwym czasem sprawowania tego  sakramentu – niedzielna Msza Święta. Jeśliby prezbiter lub diakon był  nieobecny, a życiu dziecka zagrażało niebezpieczeństwo (np. w szpitalu),  chrztu udzielić może każdy człowiek, kierujący się właściwą intencją.  Taki chrzest jest ważny, trzeba go potem zgłosić w kancelarii  parafialnej oraz dopełnić obrzędów sakramentalnych w Kościele.

Około  miesiąca przed planowanym chrztem rodzice powinni zgłosić ten fakt w  kancelarii parafialnej, przynosząc ze sobą dokumenty tożsamości, odpis  aktu urodzenia dziecka oraz dane rodziców chrzestnych (imię, nazwisko,  wiek, adres zamieszkania). Na podstawie tych dokumentów zostanie  sporządzony akt chrztu.

W  trakcie pierwszego spotkania duszpasterz ustala sposób przygotowania  rodziców i chrzestnych do ceremonii sakramentu. Powinno ono wprowadzić  rodziców w liturgię i teologię chrztu, a także zawierać informacje  praktyczne na temat przebiegu ceremonii.

Rodzice  i chrzestni powinni przed chrztem przystąpić do sakramentu pokuty.  Wyjątek stanowi sytuacja, gdy rodzice z uwagi na związek  niesakramentalny, nie mogą przystępować do sakramentów świętych. Fakt  odbycia spowiedzi poświadcza spowiednik podpisem na „kartce do  spowiedzi”.

Na  kilka dni przed chrztem rodzice ponownie przychodzą do kancelarii, gdzie  duszpasterz sporządza akt chrztu. Na to spotkanie powinni przynieść  zaświadczenia o odbytej spowiedzi oraz zaświadczenia o dopuszczeniu do  godności rodziców chrzestnych (jeśli chrzestni są spoza parafii).

Po ceremonii chrztu rodzice i chrzestni składają własnoręczne podpisy w księgach metrykalnych.

• Odpis skrócony aktu urodzenia dziecka oraz dowody osobiste rodziców lub prawnych opiekunów.
Oba dokumenty wymagane są jedynie do wglądu )

• Zaświadczenie o przynależności rodziców do Kościoła Katolickieg.
Zaświadczenie o przynależności rodziców do Kościoła Katolickiego. Gdy  rodzice pragną ochrzcić dziecko w swojej parafii, duszpasterz na ogół  nie wymaga od nich specjalnych dokumentów. W innych przypadkach rodzice  powinni udokumentować swoją przynależność do Kościoła poprzez  dostarczenie metryk chrztu i świadectw bierzmowania. Może je zastąpić  zaświadczenie od ich proboszcza. Na chrzest dziecka poza parafią rodzice  muszą też uzyskać pisemną zgodę swojego proboszcza.

• Zaświadczenia dla rodziców chrzestnych

Często  godność rodziców chrzestnych piastują dalsi krewni, niejednokrotnie  zapraszani z innych regionów kraju lub spoza Polski. W takich wypadkach  muszą oni okazać zaświadczenie od swojego proboszcza lub innego  duszpasterza (np. rektora Polskiej Misji Katolickiej), potwierdzającym  ich wiarę, dobre obyczaje i uczestnictwo w praktykach religijnych. W  parafiach diecezji płockiej, przed wydaniem takiego zaświadczenia przez  duszpasterza, obowiązuje podpisanie stosownego oświadczenia przez kandydatów na rodzica chrzestnego.

• Dokumenty potwierdzające przystąpienie do sakramentu pokuty
Przy  zgłoszeniu dziecka do chrztu kapłan informuje, że rodzice i chrzestni  powinni przed ceremonią przystąpić do sakramentu pokuty.